Друк
PDF
30
листопада
2017

Французький урбаніст Ален Бурден: «У сучасному місті можлива висока якість життя»

alt

24 листопада в Французському інституті в Україні відбулася лекція «Вразливість великого міста» соціолога та урбаніста Алена Бурдена. «Хмарочос» записав основні тези виступу.

Ален Бурден впродовж  восьми років очолював Французький інститут урбанізму. Він є членом лабораторії Lab’urba, яку заснував разом з колегами і керує «Міжнародним журналом урбанізму». З 2017 році Бурден входить до експертної комісії при Міністерстві вищої освіти Франції. Виступає в ролі консультанта для архітектурних колективів. Брав участь у міжнародній майстерні проекту «Великий Париж» та у численних урбаністичних проектах.

У Києві Ален Бурден розповів про вразливі точки у великих містах та способи, як їх можна уникнути.

Про метрополізацію

Терміном «метрополія» можна назвати не кожне велике місто – лише якщо в ньому присутні шість факторів метрополізації, що взаємодіють між собою. Ось ці фактори:

1. Розвиток економіки знання. Один з головних чинників розвитку міста після етапу індустріалізації, де інновація стає головним фактором розвитку. Він характеризується поєднанням науки та економіки шляхом пошуку та розвитку талановитих людей з їх знаннями та ідеями.

2. Послуги високого рівня. В метрополіях часто розташовуються головні офіси установ, які приймають важливі рішення на державному та міжнародному рівнях. Також сюди відносяться спеціалізовані лікарні та госпіталі, університети та інші заклади, що мають світове значення в наданні спеціалізованих послуг.

3. Присутність економічного попиту. Наявність в містах великих представництв, центральних офісів, великих міжнародних фінансових компаній перетворює їх на важливий економічний центр.

4. Наявність великих хабів. Сюди відносяться транспортні, соціальні та економічні вузли, що забезпечують економіку метрополій. Це великі залізничні, автомобільні, авіаційні вузли, що перетворюють місто на важливий економічний та стратегічний пункт.

5. Приріст населення. Висока кількість населення не є вирішальним критерієм метрополізації. Проте цим критерієм можна вважати стабільне пришвидшення його росту, що говорить про привабливість міста для населення. Це дає можливість називати місто метрополією.

6. Індивідуалізація суспільства. Це процес, в якому традиційні соціальні групи перестають грати вирішальну роль в міських процесах. На перше місце виходять індивідуми, що приймають колективні рішення, враховуючи максимальну кількість думок.

Наявність у місті всіх цих факторів і говорить нам про процес метрополізації, що, в той самий час, створює ризики вразливості для великого міста.altПанорама бізнес-району Парижа Дефанс

Головні загрози міста

Серед головних вразливих місць метрополії можна виділити:

Природні катастрофи. Хоча багато міст з ними зіштовхуються, багатьом метрополіям все ж вдається їм протистояти. Наприклад, ми можемо побачити, як японські міста протистоять землетрусам.

Техногенні катастрофи. Ми маємо історичні приклади того, як технологічні аварії в метрополіях призводили до великих втрат: Севеська промислова катастрофа в агломеріції Мілану та Бхопальська аварія в Індії.

Економічні катастрофи. Один з таких прикладів, що часто вживають – Детройт, де крах автомобільного виробництва призвів до смерті міста.

І хоча саме метрополії найбільш вразливі до економічних криз, однак, саме вони й здатні їх подолати. Але, окрім зовнішніх загроз, метрополіям також характерна соціальна вразливість.

Метрополії, відповідно до організуючих факторів, включають в себе велику кількість населення та забезпечують їх мобільність. Окрім постійних жителів, місто також має забезпечувати комфортне перебування та транспортування групи відвідувачів. Оскільки метрополії включають в себе фактори економіки, послуг, замовлень та економіки знання – вони мають також забезпечити мобільність та надання послуг людям, що приймають в них участь, хоча і не є постійними жителями метрополії.

Також важливою групою є туристи. Ресурс з однієї сторони, але вони також є і загрозою. На прикладі Airbnb, ми можемо переконатись, що перехід сфери торгівлі з протекції міста в руки окремих індивідуумів становить загрозу для функції метрополії. Наприклад, мій рідний район у Парижі, де 20% квартир здається шляхом використання цього сервісу.

Тут постає така важлива характеристика метрополії, як ресурсу для населення. Місто надає нові можливості для своїх жителів: робочих місць, послуг та інших можливостей. Але окрім їх забезпечення, воно також має дбати про доступність цих ресурсів – інформаційну та економічну.

Інформаційна доступність залежить, з однієї сторони, від того, як населення в повсякденному житті встановлює соціальні контакти та розкриває ресурсні можливості метрополії. Тим більше, коли мова йде про нових жителів та те, як швидко ці можливості розкриваються їм. З іншої сторони важливу роль відіграють міські іновації, в першу чергу інформаційні. Так метрополія на рівні сфер та послуг має забезпечувати доступність до своєї ресурсної бази.altВид на діловий район міста Детройт

Подолання вразливостей метрополії

Попри свою вразливість, метрополії все ж здатні протистояти загрозам. Тому, говорячи про такі міста ми маємо враховувати три моменти:

1.Супротив кризам. По-перше, міста здатні без паралізування функціональності до відновлення після криз різних типів. По-друге, попри всі невеликі проблеми, які щоденно виникають у місті, воно продовжує свою роботу.

2.Соціальний супротив. Місто має сприяти встановленню соціальних зв’язків своїх жителів. Тому важливою функціональною рисою метрополій є створення шляхів доступу до своїх ресурсів та швидке навчання соціуму їх використанню.

Метрополія – складна система, де постійно трапляються зміни. Тож виклик полягає в створенні гнучкого міста, яке здатне реагувати на такі загрози. Вирішальна роль в цьому питанні належить новим технологіям, перш за все – інформаційним. Вони можуть, з однієї сторони моделювати місто, фіксувати норми, а з іншої – роблять його більш пристосованим та зручним для населення.

3. Послуги. Якість життя в метрополії безпосередньо залежить від якості послуг, що вона надає. Але важливо розуміти, що послуги, які допомагали функціонуванню міста 5 років тому, наразі вже не актуальні. Тож, гнучкість міста в протистоянні різним типам криз разом з іноваційними провадженнями доступності до його ресурсної бази мають створювати нові типи послуг. Саме вони визначатимуть наскільки зручним та функціональним є життя населення в місті.

Тож, метрополії виявляються дуже вразливими. Але тільки знання цих слабких моментів в роботі системи, дає можливість для організації комфортного міста. Це не фатальність. Тільки через висвітлення можна їх опановувати та жити з ними. Так, висока якість життя вже не протирічить самому факту життя в місті.

Автор: Богдан Удовиченко

Joomla 1.6 Template
Joomla 1.6 Template
Russian English French German Italian Portuguese Spanish Ukrainian