Друк
PDF
12
лютого
2018

Історія Жайме Лернера: що буде, якщо мером стане архітектор-революціонер

alt

Жайме Лернер - архітектор бразильського міста Курітіба. Він жива легенда для всіх, хто займається міським плануванням. За три роки він зробив у місті те, на що іншим мерам потрібно 30 років. 

Курітібу називають «зеленою столицею» Бразилії і «найзеленішим» містом світу, де немає пробок, сміття і бідності. Але так було не завжди: на початку ХХ століття вона вважалася бідним населеним пунктом, куди приходили на зимівлю пастухи з навколишніх пасовищ. Через індустріалізації багатьом з них стало нічого робити в поле, і з 1940 по 1960-і роки населення збільшилося більш ніж в 2,5 рази — з 140 до 320 тисяч чоловік. До 70-му році це був перенаселений місто з безліччю проблем: пробками, бідністю і вузькими брудними вулицями-нетрями.

Саме в цей момент в історії міста виник Жайме Лернер — 33-річний єврей, сім’я якого бігла з Польщі до Латинської Америки незадовго до Другої світової війни. У Бразилії він вивчився на архітектора, а потім почав роботу в Інституті міського планування Куритиби (IPPUC), де протягом п’яти років розробляли генплан Куритиби. Працювали «в стіл» — владі міста зміни були нецікаві.

Однак з часом Лернер став президентом IPPUC, а в 1972 році і зовсім зайняв крісло мера — на цю посаду його призначив нове диктаторське керівництво країни. Ставши біля керма, Лернер відразу втілив перший, дуже радикальний інститутський проект. 

Пішохідна вулиця за три дні

Лернер вирішив зробити центральну вулицю Куритиби Rua Quinze de Novembro (вулиця П’ятнадцятого листопада — порт.) Пішохідній — до того вона була жваву магістраль. Це дуже не сподобалося власникам навколишніх магазинів: їх злякало, що потенційні покупці не зможуть під’їжджати до них на машинах, і це позначиться на виручці. Вони підняли повстання проти Лернера і збиралися звернутися до суду з колективним позовом проти нього. Однак не тільки підприємці, а й колеги Лернера були не в захваті від його ідеї: за їхніми оцінками, на здійснення проекту пішло б приблизно 4 місяці. Але Лернер не міг чекати: він розумів, що діяти потрібно швидко, поки в суді не встигли розглянути справу — в іншому випадку хтось точно зможе зупинити проект.

altВулиця П’ятнадцятого листопада до втручання Лернера

Лернер поставив жорстку умову: вулиця перетвориться на пішохідну за 2 дні. Його назвали божевільним, на що він відповів: «Так, я з глузду з’їхав. Але іншого шансу у мене не буде ». У підсумку команда впоралася, правда на це пішло трохи більше часу — 72 години замість 48: «Ми почали в п’ятницю вночі, і в ніч на вівторок все було готово», — розповідав Лернер згодом. За 72 години з вулиці зникли світлофори, з’явилися пандуси, інше дорожнє покриття, заїзди для автомобілів і освітлення. Обурення не вщухло навіть після того, як вулицю зробили пішохідною — багато власників офісів і магазинів продовжували заїжджати туди на авто. І тут Лернер знову проявив себе як грамотний і винахідливий політик: він не став викликати поліцію або евакуатори, а замість цього він звернувся до вчительську асоціацію Куритиби і запропонував влаштувати в новій пішохідній зоні конкурс дитячих малюнків на асфальті. Цю ідею з радістю підтримали: сотні дітей вийшли малювати крейдою і створили природний бар’єр для машин.

altКонкурс дитячих малюнків — природна перешкода для автомобілістів

Після дитячого конкурсу змінилися не тільки звички автомобілістів, а й настрій підприємців. Вони зрозуміли, що пішохідна зона набагато вигідніше автомобільної, так як діти привели за собою натовп потенційних покупців — своїх батьків.

Боротьба зі сміттям

У Куритибі була ще одна глобальна проблема, яку Лернер вдалося вирішити частково завдяки дітям — переробка відходів. Він розумів, що дорослих складніше змусити сортувати сміття, і звернувся до школярів, які в принципі легше сприймають будь-які зміни. Він розгорнув велику освітню програму, протягом якої дітям розповідали про ресайклінг та правильне сортуванні відходів.. Діти, в свою чергу, навчили цьому батьків. Зараз в Куритибі сортують близько 70% сміття — такого показника немає в жодному іншому місті світу. Зрозуміло, одними стараннями дітей неможливо було очистити ціле місто. Тому Лернер зайнявся тим, що зараз назвали б краудсорсингом: влада Курітіби почали скуповувати сміття у населення. Один поліетиленовий пакет з відходами обмінювали на товари першої необхідності або квиток на громадський транспорт. Окрему програму зробили для рибалок: вони почали отримувати бартер не тільки за улов, але і за виловлений з річки сміття.

altЧерга на здачу сміття в Куритибі

altКонтейнери для роздільного збору сміття на одній з вулиць Куритиби

Кампанія користувалося шаленим успіхом у тих, хто жив за межею бідності — а таких в Куритибі було досить багато. А мерії знову вдалося вирішити дві проблеми відразу — допомогти незаможним і розчистити вулиці.

Мер-пастух

Лернер любить повторювати, що креатив починається, коли ви забираєте один нуль з бюджету. І майже завжди додає: «Якщо ви прибираєте два нуля замість одного, то вийде ще краще». Одного разу він поставив собі за мету заощадити на прибиранні парків. Курітіба — дуже зелене місто, де на кожну людину припадає близько 60 квадратних метрів зелені (ще один показник, за яким Куритиба лідирує в світі). Траву підстригають газонокосарками, які потрібно заправляти бензином. Це, в свою чергу, тягне додаткові витрати і забруднює навколишнє середовище викидами вуглекислого газу. І тут Лернер подумав про овець. Їх почали запускати в парки, і дуже швидко переконалися, що тварини справляються з постригом газонів не гірше техніки. У мерії навіть придумали спеціальне звання: «муніципальні вівці».

alt«Муніципальні вівці» доглядають за газоном

До речі, парки в Куритибі — ще одне свідчення того, що при Лернер нічого не робилося «для краси». Вони виникли на місці низин — там, де регулярно фіксувалися підтоплення. Рослини, трава і дерева створили природну дренажну систему. Точно так же, як у випадку з вівцями, природа впоралася з міською проблемою не гірше дорогих технологій.

Три принципу Жайме Лернера

Зараз в Куритибі живе 2 мільйони людей. Ще 1,5 мільйона входять в агломерацію. Незважаючи на те, що Лернер вже 20 років не є мером, місто продовжує процвітати. Ось головні його переконання, завдяки яким це вдалося:

  1.  «Місто — це черепаха». Це фраза, яку Жайме використовував у своїй книзі з урбаністики для дітей. Панцир черепахи схожий на схему міста. Точно так же, як і панцир, місто не може існувати в розколотому вигляді ( «Уявіть, як засмутиться черепаха, якщо розколоти її панцир?» — пише Жайме в книзі). Тому міське середовище необхідно сприймати комплексно: як місце роботи, навчання, відпочинку та пересування людей одночасно. Тільки так міський простір можна буде використовувати максимально ефективно.

altЧерепаха Віта, на прикладі якої Жайме пояснює дітям устрій міста

2. «Машина — це сигарета майбутнього». Кампанії по боротьбі з курінням дають свої плоди — все більше число людей відмовляється від цієї шкідливої ​​звички. Лернер переконаний, що щось схоже незабаром станеться і з автомобілями, які завдають шкоди атмосфері і здоров’ю людей. Саме вони виробляють більше 50% вуглекислого газу на Землі. Відмова від них стане хорошим тоном.

  1. «Робіть зараз, регулюйте потім». Жайме — прихильник швидких рішень. Життя міста схожа на життя великого складного організму, і навіть саме чітке планування не здатна передбачити всі його проблеми. Тому планування повинно йти паралельно з діями, а не випереджати їх.
Джерело: Prostomisto
 

Автор: Богдан Удовиченко

Joomla 1.6 Template
Joomla 1.6 Template
Russian English French German Italian Portuguese Spanish Ukrainian